Історія

Місто Тернопіль засноване у XVI ст. Архієрейську кафедру тут відкрито у 1991 р. Храмовий комплекс із двоповерховим собором (відповідно із двома церквами) та єпархіальним будинком споруджений у 1995-2006 рр. Архітектуру собору витримано у стилі, що був розповсюджений у храмобудівництві Русі XII ст. від Галицько-Волинської землі (частиною якої є сучасна Тернопільщина) до Володимиро-Суздальської. Інтер`єр верхнього храму прикрашають мармуровий іконостас та мозаїчні іконописні композиції.

Земельну ділянку під будівництво храму, було виділено рішенням місцевої адміністрації у 1993 р. За проектом архітектора А.І.Водоп`яна, висота п`ятибанного собору мала сягати 37 м, довжина – 24, ширина – 17. 26 вересня 1994 р. відбулося освячення місця та встановлення пам`ятного хреста, 21 травня 1995 р. – чин закладки наріжного каменя нового храму; в основу церкви було закладено часточку мощей сщмч. Володимира, митрополита Київського, та три камені: від гори Синай, від Гробу Господнього в Ієрусалимі та від гори Афон. Безпосереднє будівництво собору, після закінчення єпархіального будинку, 11 листопада 1996 р.

Коли, під час паломництва до Ієрусалиму, митрополит Тернопільський і Крем`янецький Сергій (Генсицький) (тоді – єпископ) розповів про встановлення хреста на місці майбутнього храму насельницям Горненського монастаря, монахиня Віра здійснила першу пожертву на будівництво – саме тому, храм названо на честь свв. мцц. Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії.

Будівництво тривало довгий час, але вірні Православної Церкви гідно чекали на його завершення та робили все від них залежне – молитвами і працею – аби наблизити день освячення собору: із терпінням сприймали холод і незручності, коли у нижньому храмі ще не було покрівлі, жертвували навіть свої коштовні прикраси заради прискорення будівництва.

Іноді, пожертви приходили нібито і несподівано, але у відповідь на палкі молитви та міцну віру: одного разу, коли у день пам`яті прп. Сергія Радонезького у Свято-Троїцько-Сергієвій Лаврі владика Сергій читав акафіст біля раки молей цього подвижника, до нього підійшли двоє прочан – монах Сергій і послушник Сергій, – які також поділилися коштами на будівництво, розповівши, що вже збиралися вирушати з Лаври додому, проте їм спало на думку допомогти ще й братам-одновірцям з Тернопільської єпархії.

У 1998-1999 рр. був надбудований верхній храм, у 2000 р. над собором піднялися золоті бані. 30 вересня 2002 р. відбулося освячення нижнього храму на честь св. мцц. Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії. Владика Сергій привіз з паломництва по свя­тих місцях часточку мощей цих святих мучениць.